Aktualności

Toruń z nowymi możliwościami

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie nie zachęca do podróżowania komunikacją miejską, ale wszyscy wierzymy, że wkrótce zagrożenie minie.

Środowisko naturalne cierpi wraz z postępem cywilizacyjnym, komunikacja miejska natomiast, daje światu szansę na minimalizację negatywnych skutków coraz większego przemieszczania się ludzi. Zachęcamy wszystkich nieustannie do wybierania środków transportu publicznego!

Nowa linia tramwajowa, zmodernizowane torowiska, niskopodłogowe tramwaje, ekologiczne autobusy i nowoczesne wozy techniczne – takie są podstawowe zadanie do realizacji w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”.

Nowa linia tramwajowa będzie łączyć centrum z tzw. osiedlem Jar, które prężnie się rozwija – co roku powstają tam nowe bloki mieszkalne oraz punkty handlowo-usługowe, a co za tym idzie, nieustannie przybywa ilość samochodów. Dlatego nowa linia z centrum będzie przebiegała ulicami: Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Polna, Ugory i Watzenrodego aż do nawrotu w ul. Strobanda. Przyczyni się do rozładowania ruchu komunikacyjnego w tym obszarze miasta. Wybór tramwaju przez mieszkańców wpłynie na poprawę środowiska i zniwelowanie korków. Zmieni się otoczenie, powstaną nie tylko nowe torowiska, przystanki oraz elementy małej architektury, ale także zostaną zagospodarowane tereny zielone. Miejski krajobraz ozdobią nowe drzewa, krzewy, trawniki oraz łąki kwietne, które przyczynią się do ograniczenia drgań i hałasów oraz zmniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery i pomogą oczyścić powietrze z zanieczyszczeń.

Dzięki efektywnemu wykorzystaniu Funduszy Europejskich Toruń możne pochwalić się bardziej ekologicznym transportem miejskim. 14 autobusów o napędzie hybrydowym zakupionych w ramach projektu BiT-City II już jeździ po ulicach Torunia, a sześć nowych elektrycznych pojazdów wkrótce do nich dołączy. Toruńska komunikacja miejska wzbogaci się także o pięć niskopodłogowych tramwajów. Przyjazne środowisku pojazdy komunikacji miejskiej wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście, a mieszkańcom zapewnią komfortowe warunki podróżowania. Każda nowa inwestycja jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, starszych i niepełnosprawnych – zarówno dzięki pojazdom, jak i specjalnym oznaczeniom na przystankach.