Aktualności

Dzieci już wiedzą - komunikacja miejska jest ekologiczna!

Dzięki projektowi unijnemu pn. „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II” wybudowana zostanie nowa linia tramwajowa do tzw. osiedla JAR, zmodernizowane zostaną torowiska, a z zajezdni wyjadą kolejne nowoczesne i ekologiczne autobusy oraz tramwaje. To idealny moment na pokazanie dzieciom, jak rozwija się toruński transport publiczny.

Akcja edukacyjna realizowana przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu skierowana jest przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, a więc dzieci, które już niebawem zaczną samodzielnie podróżować.

- Niezmiernie ważne jest, by od najmłodszych lat kształtować dzieci na świadomych użytkowników komunikacji miejskiej. Od lat zwiększa się liczba użytkowników transportu indywidualnego, a liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej maleje. Głównym celem edukacji dzieci jest odwrócenie tej tendencji i przekonanie najmłodszych, że podróżowanie tramwajem lub autobusem może być fajne, wygodne, szybkie i przede wszystkim ekologiczne – mówi Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Od września toruńskie przedszkola i szkoły odwiedzają edukatorzy, którzy razem z bohaterem kampanii – Małym Mikołajkiem, zabierają dzieci w podróż komunikacją miejską po Toruniu. Warsztaty przeprowadzane są w formie interaktywnej zabawy, w trakcie której treści merytoryczne przeplatane są elementami zabaw.

- Podczas zajęć dzieci obejrzały film o Mikołaju Koperniku, który wprowadził przedszkolaków w tematykę komunikacji miejskiej. Następnie rozwiązywały zagadki, wypowiadały się na temat obrazków i bawiły się w ruch uliczny. Największą atrakcją była zabawa w autobus, podczas której dzieci kasowały bilety, wcielały się w rolę kierowcy i pasażerów oraz przypominały sobie zasady kulturalnego zachowania w trakcie jazdy. Na zakończenie wszyscy otrzymali upominki w postaci worków, piórników i książeczek. Dziękujemy – tak wspólną zabawę podsumowała Anna Piechowska, dyrektor Prywatnego Przedszkola “Krasnal” w Toruniu, w którym m.in. odbyło się spotkanie edukacyjne. MZK w ramach kampanii edukacyjnej dodatkowo przygotowało wiele atrakcji, które jednocześnie uczą i bawią. Mali pasażerowie mają m. in. możliwość uczestniczenia w dniach otwartych zajezdni tramwajowej, gdzie mogą z bliska zapoznać się z taborem, zasiąść za sterami autobusu czy tramwaju, a także odwiedzić Izbę Pamięci Toruńskich Tramwajów lub wybrać się na wycieczkę zabytkowym tramwajem turystycznym. Na portalu społecznościowym MZK cyklicznie organizowane są także konkursy, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Głównym celem tego typu działań jest pokazanie, że komunikacja miejska jest dla wszystkich, bez względu na wiek czy zasoby portfela. W konkursie plastycznym pn. „Wesoły autobus, wesoły tramwaj!” organizowanym w listopadzie do Spółki spłynęło aż 81 prac.

Wszystkie rysunki są dla nas zwycięskie, bo rysowane przez dzieci, które w piękny sposób potrafią przelać swój entuzjazm, swoją radość na papier – podkreśla prezes Zbigniew Wyszogrodzki. 13 laureatów zostanie wyróżnionych poprzez publikacje ich prac w wyjątkowym kalendarzu ściennym na 2020 rok. W przyszłym roku MZK zaprezentuje także makietę tramwaju zbudowaną z tysięcy klocków lego. Toruński SWING, który będzie jej bohaterem, z pewnością wzbudzi zachwyt nie tylko najmłodszych. Wszystkie działania edukacyjne, a także konkursy są realizowane w ramach promocji projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.