Aktualności

Stoisko promocyjne

„Oszczędzaj energię” – takie hasło towarzyszy rozpoczynającemu się 16 września  Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji 23 września w godz. 11.00-14.00 Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu wraz z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych o. Toruń zapraszają na ul. Sienkiewicza na Drzwi Otwarte w Zajezdni Tramwajowej.


W Toruniu zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z tego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba dni, w których jakość powietrza jest określana jako niezdrowa rośnie z roku na rok. Rozpoczynający się 16 września Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. W sobotę, 23 września na mieszkańców Torunia czekają liczne wydarzenia i atrakcje, które promować będą zdrowy i ekologiczny styl życia oraz zrównoważony transport.

W Dniu Bez Samochodu, w piątek, 22 września 2023 r. dla wszystkich podróżujących komunikacja miejska będzie darmowa. Przypomnijmy, że w poprzednich latach bez biletu mogli podróżować jedynie kierowcy, po okazaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Od tego roku przejazd jest bezpłatny dla każdego pasażera.

Z kolei w sobotę, 23 września w godz. 11.00-14.00 zaplanowano ekopiknik i drzwi otwarte w Zajezdni Tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Będzie to okazja do zwiedzania zabytkowego zaplecza zajezdni, zapoznania się z jej historią i obecną działalnością. W programie także mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne”, testowe jazdy hulajnogą elektryczną, możliwość sprawdzenia swoich sił na trenażerach rowerowych Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego. Poruszone zostaną również kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, obecny będzie także Patrol Eko Straży Miejskiej. W czasie festynu policjanci będą znakować rowery (chętni do znakowania muszą mieć przy sobie dowód zakupu pojazdu), a nowo otwartymi trasami tramwajowymi kursować będzie darmowy tramwaj turystyczny wraz z przewodnikiem.

Szczegółowy program festynu:

 • godz. 11.20, 11.40, 12.00, 12.20, 12.40, 13.00, 13.20, 13.40 Zwiedzanie zabytkowego zaplecza technicznego zajezdni
  Dowiesz się, do czego służą różne przyciski w tramwaju, po co znajduje się w nim piasek i jak organizuje się ruch tramwajowy w mieście.
  Miejsce: hala OC
 • godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30 przejazdy tramwajem turystycznym wraz z przewodnikiem
  Przejazd na trasie nowej linii tramwajowej: zajezdnia tramwajowa – pętla Heweliusza i z powrotem. Przewodnik opowie zarówno o historii, jak i przedstawi ciekawostki dotyczące nowej linii
  Uwaga, obowiązują wejściówki!
  Wejściówki będą do odbioru w Dziale Marketingu MZK przy ul. Sienkiewicza 24/26 od środy, 20.09. w godz. 8.00-15.00. O dostępność wejściówek można zapytać pod nr tel. 56 612 18 17. Druga pula wejściówek dostępna będzie w sobotę, pół godziny przed imprezą (od godz. 10.30) przy stoisku przy wejściu na festyn od strony ul. Sienkiewicza. Liczba miejsc jest ograniczona!
 • Samodzielne zwiedzanie muzeum
  Oprócz zwiedzania Izby Pamięci „Ocalić od zapomnienia tramwaje toruńskie”, możliwość wysłuchania reportażu dźwiękowego Jacka Szczepanka „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa” oraz obejrzenia pokazu historycznych zdjęć.
  Miejsce: Izba Pamięci w budynku głównym, wejście A
 • Autobus miłośników
  Interaktywna ekspozycja systemów informacji pasażerskiej, przygotowana przez Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej
  Miejsce: autobus ustawiony na tle budynku stajenki
 • Trenażery kolarskie
  Spróbuj swoich sił na symulatorze kolarskim, pod czujnym okiem trenerów Copernicus Akademia Kolarska Michała Kwiatkowskiego. Tym którzy najszybciej pokonają dystans, o każdej pełnej godzinie wręczymy atrakcyjne nagrody.
 • Akademia jazdy hulajnogą elektryczną
  Dowiesz się, jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą. W czasie festynu masz możliwość darmowego przetestowania hulajnóg elektrycznych Bolt
 • Znakowanie rowerów przez policję
  Oznakuj swój jednoślad, aby zabezpieczyć go przed kradzieżą (koniecznie zabierz ze sobą dowód zakupu roweru). Dowiedz się, jak być bezpiecznym na drodze.
 • Ekopatrol Straży Miejskiej
  Jak strażnicy miejscy dbają o miejskie środowisko i bezpieczeństwo na styku z mniej lub bardziej dziką przyrodą. Podczas instruktażu pierwszej pomocy dla zwierząt domowych dowiesz się jak przeprowadzić reanimację swojego ukochanego pupila, kiedy zatrzyma się jego serce lub przestanie oddychać
 • Instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej
  Szkolenie prowadzone przez ratownika Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – umiejętność niezwykle ważna zwłaszcza w trudnych i niespodziewanych sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu
 • Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia
  Działania na rzecz poprawy miejskiego środowiska, programy wsparcia inwestycji proekologicznych dla mieszkańców.
 • Stoisko promocyjno-informacyjne BiT-City
  Czy wiesz ile km ma nowa trasa tramwajowa? ile elektrycznych autobusów zostało zakupionych dzięki projektowi "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II"?
  Na stoiku BiT-City będziesz mógł zdobyć drobne upominki, jeśli wykażesz się wiedzą na temat zrealizowanego projektu.
  Dodatkowo obejrzysz makietę tramwaju z klocków lego wykonaną w skali 1:20,  a także dowiesz się jakie są plany związane z rozwojem komunikacji miejskiej w Toruniu na kolejne lata.
  Miejsce: stajenka
 • do godz. 12.00 - eliminacje do Drużynowego Familijnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Ekopotyczki Rodzinne”
  Do konkursu zapraszamy drużyny (2-3 os., w tym osoba dorosła). Zapisy/eliminacje do godz. 12.00 (namiot), I etap godz. 12.30, finał godz. 13.30, każdy uczestnik konkursu otrzyma drobny upominek, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody
 • godz. 13.00 – wspólne malowanie muralu na ogrodzeniu zajezdni tramwajowej od strony ul. Bema, niedaleko parkingu i stacji benzynowej.

Organizatorzy: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych o. Toruń, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu
Zrealizowano ze środków Gminy Miasta Toruń
Sponsorem wydarzenia jest PZU SA.

Inne atrakcje przygotowane z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu:
23 września

 • godz. 10.00 - rajd rowerowy trasami na północ na trasie: Toruń (Wrzosy) - Świerczynki - Kowróz - Wytrębowice - Lulkowo - Toruń Zajezdnia Tramwajowa MZK, ul. Sienkiewicza. Długość trasy 28 km. Start godz. 10.00 parking sklepu Netto, ul. Polna; finał w Zajezdni Tramwajowej MZK. Organizator: Oddział Miejski PTTK
 • godz. 11.00-14.00 warsztaty nordic walking dla amatorów  (kije nordic walking będzie można wypożyczyć na miejscu). Miejsce: Park Rudelka, przy hali sportowo-widowiskowej na ul. Bema. Organizator: Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wytrwam