Aktualności

Po Toruniu tramwajem szybko i ekologicznie

Toruń znalazł się w czołówce polskich miast, po których najszybciej jeżdżą tramwaje. Raport sporządził portal „Puls Gdańska”.

Portal "Puls Gdańska" już po raz trzeci sprawdził, z jakimi średnimi prędkościami poruszają się tramwaje po polskich miastach. Dziennikarze przeanalizowali wszystkie systemy tramwajowe w Polsce, czyli prędkość tramwajów w 14 miastach oraz Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, do którego zaliczają się m.in. Katowice, Chorzów, Tychy i Zabrze. Autorzy raportu wyliczyli średnią prędkość tramwajów w godzinach szczytu (po godz. 15) oraz poza nimi.

Toruń uplasował się tuż za podium i tym samym poprawił wynik sprzed roku. Przed nami znalazły się Bydgoszcz, Poznań i Częstochowa, a za nami Olsztyn, Kraków, Szczecin, warszawa, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Gdański, Wrocław, Łódź i Elbląg.

Ogólnie po Toruniu tramwaje poruszają się ze średnią prędkością 19,7 km/h. Prędkość w godzinach szczytu wynosi u nas 19,5 km/h, zaś pozaszczytowa – 20 km/h.

Ranking wskazuje, że tramwaj jest nie tylko ekologicznym, ale także szybkim środkiem transportu. Warto tu zauważyć, że już niebawem Toruń wzbogaci się o kolejną, nowoczesną linię tramwajową – z centrum do północno-wschodnich części miasta.  Czas przejazdu nową trasą od pl. NOT do nowej pętli przy ul. Heweliusza wyliczono na 18 minut.

Raport prędkości tramwajów na stronie: https://pulsgdanska.pl/artykul/raport-tramwajowy-2023/1459120?fbclid=IwAR2XJx-OoZcmI1m6TKaUCg_UQLOIhCvCiha13k_IcJNGEiKjZTzZUvp605E#topic_13