Aktualności

Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią

25 sierpnia 2023 r. – zapiszcie sobie tę datę w kalendarzach! Tego dnia zapraszamy Was na uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia! Hasło przewodnie wydarzeń: „Załaduj się dobrą energią!”

Otwarcie linii tramwajowej stanowi zwieńczenie jednej z największych inwestycji zrealizowanych w Toruniu ze wsparciem funduszy unijnych. Budowa jest najważniejszą częścią wielozadaniowego projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II”, w ramach którego miasto za pośrednictwem MZK zmodernizowało wiele odcinków istniejących torowisk, zakupiło nowoczesne tramwaje, autobusy hybrydowe i elektryczne oraz wozy techniczne. Jest więc co świętować!

W dniu otwarcia linii nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas, mamy jednak nadzieję, że torunianki i torunianie zechcą z nami świętować i że w ten sposób wzajemnie będziemy ładować nasze akumulatory dobrą energią.

Skąd hasło „Załaduj się dobrą energią!”?

Wydarzenia i działania związane z otwarciem linii tramwajowej będą podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego: nowoczesny transport, zeroemisyjność oraz możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście.

„Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców. O to ostatnie zatroszczymy się, oferując wspólną zabawę 25 sierpnia, ale nie tylko tego dnia. Codzienną dawkę dobrej energii zapewnimy dzięki specjalnemu projektowi zrealizowanemu we współpracy z toruńskimi artystami. O tym także więcej opowiemy nieco bliżej otwarcia.

Samo otwarcie nowej linii tramwajowej także nie ograniczy się do jednego dnia. Wcześniej młodszych i starszych zaprosimy do udziału w konkursach i zabawach, zaś po uroczystości, aż do 1 września (dnia uruchomienia regularnych kursów) będziemy Was zaznajamiać z nową trasą.

Szczegóły już wkrótce, a już teraz zobaczcie spot podsumowujący projekt i zapowiadający wydarzenie.

https://youtu.be/pRns8i2f2zY

Informacje o projekcie  „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT CITY II”

 • umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – podpisanie 3.08.2017 r.,
 • 8 zadań, w tym:
  - budowa nowej linii tramwajowej;
  - modernizacje torowisk - 4 odcinki wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ul. Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi (zakończone);
  - 14 autobusów hybrydowych – dostarczone;
  - 5 nowoczesnych tramwajów – dostarczone;
  - 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ich ładowania – dostarczone (uruchomienie ostatniej ładowarki na pętli Dziewulskiego wraz w uruchomieniem parkingu P&R);
  - wóz techniczny do czyszczenia i udrażniania rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic oraz pojazd wieżowy, pojazd do czyszczenia rowków szyn i przestrzeni międzyszynowej (dostarczone).

Finansowanie

 • Miastu trzykrotnie udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie dla tego projektu.
 • Pierwotna wartość projektu: 400 403 080,64 zł
  Pierwsze dodatkowe dofinansowanie dla projektu - 17,7 mln zł
 • Drugie dodatkowe dofinansowanie (głównie na realizację dodatkowego odcinka nowego  torowiska – od Strobanda do pętli w ul. Hweliusza) – 25 mln zł
 • Trzecie dofinansowanie dla projektu  w wysokości 22 581 320,33 zł.
 • Całkowita wartość projektu: 461 533 791,95 zł
 • Wydatki kwalifikowalne: 365 794 662,21 zł
 • Kwota dofinansowania od wydatków kwalifikowalnych (po zwiększeniu): 260 909 352,65 zł (71,33%)

Nowa linia tramwajowa (I i II etap)

 • przebieg: z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory, Watzenrodego, Strobanda do pętli przy ul Heweliusza;
 • przybędzie ok. 12,9 tys. metrów toru pojedynczego torowiska (11,5 tys. etap I i 1,4 tys. etap II), w tym 5,2 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk (ok. 4 tys. etap I i 1,2 tys. etap II); łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).
 • pętla z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym przy ul. Heweliusza;
 • budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów;
 • 27 platform przystankowych, w tym 14 zielonych przystanków;
 • nowy układ drogowy.

Etap I do ul. Strobanda
- umowy podpisano 30.08.2021 r.
- koszt: 188,81 mln zł brutto
- wykonawca I etapu: konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa
Etap II do pętli przy ul. Heweliusza
- umowę podpisano 14.11.2022 r.
- koszt: 23,36 mln zł brutto
- wykonawca: Balzola Polska sp. z o.o.

Korzyści z realizacji I i II etapu

 • kompletna linia tramwajowa, czyli szybki, ekologiczny transport,
 • większy komfort podróżnych, punkt obsługi pasażerów na pętli,
 • nowy, bezpieczniejszy układ drogowy.