Aktualności

Pierwszy tramwaj na nowej linii

Wtorek, 11 lipca 2023 roku. Godzina 5:00. Na Szosie Chełmińskiej pojawił się tramwaj. Właśnie w tym momencie odbywa się pierwszy przejazd techniczny po nowej linii tramwajowej.

Nowa linia tramwajowa będzie przebiegać z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli, która powstaje przy ul. Heweliusza. Zakres prac obejmuje nie tylko utworzenie nowego torowiska, ale także budowę nowej i przebudowę istniejącej infrastruktury podziemnej wzdłuż całej linii, przebudowę układu drogowego, chodników i dróg rowerowych, kompleksowe zagospodarowanie zieleni, nową pętlę przy ul. Heweliusza, 27 platform przystankowych, z których 14 będzie zielonymi przystankami. Co istotne, około 5,2 tys. metrów toru pojedynczego będzie zielonym torowiskiem.

Budowa jest już na finiszu. W kilku miejscach trwają jeszcze końcowe prace, w innych procedury odbiorowe. Aby tramwaj mógł wozić pasażerów po nowym, ekologicznym torowisku, wszystko musi zostać dokładnie sprawdzone. Dlatego na Szosie Chełmińskiej trwa obecnie pierwszy przejazd techniczny. Testowany jest odcinek od pl. NOT do ul. Dekerta.

Więcej wieści z placu budowy niebawem.