Aktualności

Coraz więcej zielonych torowisk

W Toruniu, z każdą inwestycją realizowaną przez Miejski Zakład Komunikacji, przybywa zielonych torowisk. W ramach zbliżającego się do finiszu projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” w naszym mieście zielone „dywany” będą przebiegały wzdłuż około 11 tysięcy metrów toru pojedynczego torowisk.

Zielone torowiska są istotnym elementem przestrzeni miejskiej,  który wpływa na poprawę jakości środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej zielone torowisko nie tylko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza, ale także zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła jest minimalizowany.

Zielonych torowisk jest w Toruniu coraz więcej. Są tworzone przy okazji każdej inwestycji torowej, przy budowie nowych i modernizacji istniejących linii tramwajowych. Są w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego  (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp), w ciągu ul. Bydgoskiej (ok. 1320 mtp.). To torowiska trawiaste. Ponadto w ciągu ul. Broniewskiego powstało ok. 800 mtp. a wzdłuż ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki 735 mtp. torowiska z rozchodnikiem.

Te na Kraszewskiego, Lubickiej, Bydgoskiej, Broniewskiego, Warneńczyka, Gogi i Kościuszki zrealizowano w ramach zadań modernizacyjnych wchodzących w skład projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”.

Ponadto, w ramach tego samego projektu, w Toruniu przybędzie ok. 5,2 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk wzdłuż nowej linii tramwajowej na północ Torunia. Łącznie da to ponad 11 tys. metrów toru pojedynczego nowych zielonych torowisk.

Zielone torowiska wzdłuż nowej linii tramwajowej, tak jak te w ciągu ul. Broniewskiego, Warneńczyka, Gogi i Kościuszki, obsadzane są nie trawą, ale rozchodnikiem - rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych warunkach klimatycznych. Budowa takiego torowiska jest droższa niż trawiastego (przy tym pierwszym rozkłada się specjalne maty rozchodnikowe, a przy trawiastym wysiewa nasiona), ale później  nie trzeba go kosić, nawozić czy nawadniać. Trzeba je za to pielić. Ciekawy jest także efekt wizualny, gdyż rozchodniki są różnorodne pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Zielone torowiska w Toruniu są tworzone wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, czyli na odcinkach wydzielonych torowisk znajdujących się poza jedniami. Z powodów technicznych i bezpieczeństwa nie może ich być na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych i w miejscach przystanków.

Więcej zdjęć zielonych torowisk zrealizowane w ramach zadań modernizacyjnych projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” w naszej galerii.