Aktualności

Tramwajem zielono i ekologicznie (film)

Ekologiczne, zielone, przyjazne dla pasażerów i bezpieczne – od ponad miesiąca torunianie i goście naszego miasta korzystają ze zmodernizowanego torowiska i układu drogowego w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki. Jak obecnie wygląda ten rejon Torunia, można zobaczyć na filmie.

Modernizacja torowiska w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki była czwartym i ostatnim z pakietu zadań modernizacyjnych w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wcześniej zmodernizowano torowiska w ciągu Szosy Lubickiej, ul. Broniewskiego i Szosy Bydgoskiej.

Prace rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku.  Ich wykonawcą była wyłoniona w przetargu firma Balzola, a koszt to ponad 25 mln zł brutto.

Zakres robót objął modernizację ok. 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. W większości, bo na odcinku ponad 735 metrów toru pojedynczego, torowisko zostało wykonane w technologii zielonej. Porasta je rozchodnik – roślina ciepłolubna i odporna na suszę, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych warunkach klimatycznych.

Przy modernizacji torowiska wykorzystano panele fotowoltaicznych do zasilania smarownic (to właśnie smarownice sprawią, że podczas pokonywania zakrętów koła tramwajów toczą się bez charakterystycznego pisku). Zamontowano je na sześciu słupach trakcyjnych. Takie rozwiązania stosowano w Toruniu już wcześniej, przy przebudowie układu torowo-drogowego w rejonie pl. Rapackiego, modernizacji torowiska w ciągu Szosy Lubickiej czy ul. Bydgoskiej.

Modernizacja objęła nie tylko samo torowisko. Kompleksowy remont przeszły także perony tramwajowe, chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i miejsca postojowe, a skrzyżowanie przy nowym sądzie zostało przebudowane na dwupasmowe rondo turbinowe.

Jak wygląda zmodernizowane torowisko w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki oraz układ drogowy, można zobaczyć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Di7hxaQbmV0