Aktualności

Na Legionów frezowanie, wzdłuż Watzenrodego kwitną kwietne łąki

Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.

W minioną sobotę (27 maja) dla ruchu kołowego udostępniono cały plac NOT i Szosę Chełmińską w obydwu kierunkach. od pl. NOT do ul. Dekerta trwają jeszcze uzupełniające prace brukarskie i porządkowe. Do wykonania pozostała jeszcze droga rowerowa, malowanie znaków poziomych i zagospodarowanie zieleni. Od Dekerta do Podgórnej, na bocznym odcinku szosy Chełmińskiej, jutro (30 maja 2023 r.) układana będzie warstwa ścieralna asfaltu. W związku z tym wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza montowane są konstrukcje wiat przystankowych, a na odcinku od ul. Bema do Długiej niebawem rozpocznie się układanie mat rozchodnikowych, które utworzą zielone torowisko.

Dzieje się na ul. legionów od ronda Czadcy do Inżynierskiej.  Ten odcinek jest obecnie wyłączony z ruchu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Więcej informacji o objazdach i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie: https://mzk-torun.pl/aktualnosci/5910-otwarty-pl-not-i-szosa-chelminska-zamknieta-ul-legionow-zmiany-w-ruchu-i-komunikacji-miejskiej-mapka-rozklady-25-05-2023

Na zamkniętym odcinku trwają roboty rozbiórkowe i frezowanie nawierzchni, a także przygotowania do montażu przejazdu kolejowo-tramwajowego.

Samo rondo Czadcy jest już dostępne dla ruchu, a na Wielkim Rowie wybudowano lewoskręt do stacji paliw Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Na odcinku od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda torowisko i sieć trakcyjna są już gotowe, a obecnie trwają prace przy urządzaniu zieleni i porządkowaniu terenu.  Wzdłuż ul. Watzenrodego sadzone są krzewy i byliny, a łąki kwietne są już zagospodarowane i część z nich już kwitnie. Podobnie wzdłuż ul. Polnej.

Na całym odcinku stoją już wiaty przystankowe. Jutro rozpocznie się montaż konstrukcji pod pnącza na zielonych przystankach. Wzdłuż całej nowej linii zielonych przystanków będzie ich 14.

Warto tu przypomnieć, że nowa linia tramwajowa to nie tylko zielone przystanki, ale także ponad 5 tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk i kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nasadzenia nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin oraz urządzenie łąk kwietnych.

Początkowo planowano nasadzenia 102 drzew, około 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych oraz założenie ok.  7 tys. m2 łąk kwietnych.  Zgodnie z pierwotnym projektem krzewy pojawią się np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, rondzie Czadcy,  skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda. Ponadto jednak na zielono zagospodarowana zostanie W trakcie budowy zdecydowano, że krzewami i innymi bylinami obsadzona zostanie także część terenów, które pierwotnie nie były przeznaczone do jedynie do obsiania trawą. Takie dodatkowe skwery powstaną przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/ul. Długa, ul. Ugory/Watzenrodego (wraz z urządzeniem terenów zieleni przy platformach przystankowych),  ul. Freytaga/Watzenrodego i ul. Grasera/Watzenrodego. W sumie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do liczby drzew dodać kolejne 46 sztuk, które pojawią się na nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Na odcinku od ronda Strobanda do nowej pętli prace rozpoczęły się najpóźniej, w grudniu ub.r., ale sporo już zostało wykonane. Gotowe są zbrojone ławy, na których układane są podkłady, a na nich montowane szyny. W budynku socjalnym niebawem rozpoczną się prace przy elewacji.