Aktualności

Łączą tory, urządzają zieleń, kładą asfalt (film)

Zakończono już przepięcia sieci wodociągowej i gazowej na Szosie Chełmińskiej od Uniwersamu do ul. Dekerta. Prace przy uzbrojeniu podziemnym były jednym z elementów budowy nowej linii tramwajowej. Jak przebiegają roboty, można zobaczyć na filmie.

Co jeszcze dzieje się na budowie nowej tramwajowej infrastruktury? Na pl. NOT ułożono już rozjazdy tramwajowe. Warto wspomnieć, że zaprojektowane je tak, by w razie potrzeby tramwaj miał możliwość jazdy w każdej relacji.

Na wylocie z Szosy Chełmińskiej w Czerwoną Drogę trwa układanie warstw jezdni i roboty brukarskie. Już niedługo planuje się tam udrożnienie drugiego pasa ruchu.

Na Szosie Chełmińskiej, na odcinku od Uniwersamu do Dekerta, po zakończeniu przebudowy uzbrojenia podziemnego rozpoczęło się układanie warstw podbudowy jezdni i chodników. Na wysokości Liceum Akademickiego ułożono warstwę ścieralną asfaltu, a dalej, na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, połączono torowisko i ułożono asfalt. Na ul. Legionów układane są warstwy podbudowy torowej i drogowej, i trwa przebudowa wodociągu.

Torowisko na środkowym odcinku nowej linii, od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda, jest już prawie gotowe. Pozostało jeszcze urządzenie jego zielonych fragmentów. Na peronach przystankowych za kilkanaście dni powinien ruszyć montaż wiat i elementów małej architektury.

Wzdłuż ul. Polnej, od strony Biedronki, gotowe są już łąki kwietne, a obecnie trwa montaż wysięgników pod sieć trakcyjną. Dalej, na Ugorach, prowadzone są roboty przy budowie wodociągu, a gdy się skończą, drogowcy zabiorą się za odtworzenie jezdni.

Montaż trakcji odbywa się także wzdłuż ul. Watzenrodego, od Hubego do Strobanda. Montowana jest tam lina nośna i przewód jezdny. Na samym rondzie Strobanda trwa urządzanie zieleni.

Dalej, od ronda Strobanda do pętli, która powstaje przy ul. Heweliusza, na odcinku ok. 400 metrów wylano ławy pod szyny tramwajowe. Gotowe są już fundamenty wszystkich słupów trakcyjnych i niedługo rozpocznie się montaż samych słupów.

Jak przebiegają prace przy budowie nowej linii tramwajowej, można zobaczyć na filmie na naszej stronie w galeriach lub na naszym kanale na YouTube.

https://youtu.be/h6drZ05Iffk

Fot. K. Kujawski