Aktualności

Tramwajem po zielonym

Zielone i bezpieczne – tak po zakończonej niedawno modernizacji prezentuje się torowisko tramwajowe w ciągu ul. Bydgoskiej.


Modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej była prowadzona w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT City II” dofinansowanego ze środków UE. Było to jedno z pakietu czterech zadań modernizacyjnych.

Umowę na realizację prac podpisano w listopadzie 2020 r. Wykonawcą była wyłoniona w przetargu firma Balzola.

Prace rozpoczęły się się w maju 2021 r., a zakończyły w sierpniu br. Objęły odcinek od skrzyżowania z ul. Reja do ul. Chopina. Ostateczny koszt to ok. 38,7 mln zł brutto.
W efekcie kompleksowo zmodernizowano ponad 2,5 tys. metrów toru pojedynczego torowiska. Co ważne – wybudowany praktycznie od nowa odcinek niemal w całości stał się zielonym torowiskiem. Trawy nie ma tylko tam, gdzie jest to niemożliwe z powodów technicznych - w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko na zmodernizowanym odcinku ma ponad 1,3 metrów toru pojedynczego i jest wyposażone w system zraszania.

Podczas modernizacji torowiska pod uwagę wzięto także kwestię bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa tzw. Niechronionych uczestników ruchu. I tak w ramach prac realizowanych przez MZK zmodernizowano trzy sygnalizacje świetlne wzbudzane przez tramwaj – te, które znajdowały się tam wcześniej, tj. na skrzyżowaniach z ul. Reja, Sienkiewicza i Chopina. Na skrzyżowaniach powstały wyniesione przejścia dla pieszych lub przejścia i przejazdy dla rowerzystów jako alternatywa dla sygnalizacji. Ponadto na części skrzyżowań wprowadzono zawężenia jezdni, odgięcia toru jazdy oraz obszary wyłączone z parkowania.

 
Jak po modernizacji prezentuje się torowisko w ciągu ul. Bydgoskiej, możecie zobaczyć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=ePFrU9i08DY&t=153s
 
Zielone torowisko to kolejny element przestrzeni miejskiej,  który poprawia stan środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.
 
Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji.Obecnie w Toruniu jest ok. 7,4 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk trawiastych: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego  (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), w ciągu Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp), w ciągu ul. Bydgoskiej (ok. 1320 mtp.). Powstało także ok. 800 mtp. torowiska z rozchodnikiem w ciągu ul. Broniewskiego. 

Kolejne zielone torowiska powstaną w ramach budowy nowej linii tramwajowej na północ Torunia, przede wszystkim w ciągu Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie obejmą 5,2tys. mtp. Powstaną na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jezdniami. Z powodów technicznych nie będzie ich także na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).