Aktualności

Stoisko promujące projekty

Jelczem pod prąd – pożegnanie starych autobusów, powitanie nowych 

W  sobotę, 11 czerwca 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu  uroczyście żegnał epokę Jelczy i witał erę autobusów elektrycznych. Imprezę Jelczem pod prąd rozpoczęła parada autobusów ulicami miasta, która ruszyła z pl. 18 Stycznia o godz. 11.00. 
 
Autobusy ruszą o godz. 10.30 z czterech pętli – Kolankowskiego, Uniwersytet, Wrzosy I oraz Spacerowa i zatrzymywać się będą na kolejnych przystankach. Osoby chętne do udziału w paradzie mogą do nich dosiadać w dogodnym dla siebie miejscu. Na wyświetlaczach autobusów widnieć będzie napis „Jelczem pod prąd”. Dojazd nimi będzie bezpłatny, a uczestnicy otrzymają okolicznościowy bilet.
 
Na błoniach, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (za przystanią AZS), uczestnicy pikniku powitani zostali przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach, nastąpiło wręczenie nagród: za całokształt dokonań Jelczom, zaś za najlepszy debiut elektrykom. Była też wystawa dawnego sprzętu, projekcje zdjęć Jelczy, torunianie mogli również obejrzeć stare i nowe autobusy i posłuchać ciekawostek na ich temat. Te atrakcje przygotowali członkowie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy są inicjatorami pożegnania Jelczy w Toruniu oraz, wraz z MZK, współorganizatorami wydarzenia.
 
Na żądnych przygody czekał  escape bus. Nie zabrakło również retro zabaw, takich jak gra w kapsle, skakanie w gumę i przez skakankę, rysowanie kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Muzycznie gości bawili Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadził Jacek Pietruski i jego współpracownicy z Teatru Afisz. Zaplanowano też konkursy z nagrodami, projekcje zdjęć Jelczy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin. Była też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – o ten aspekt zadbali strażnicy miejscy oraz policjanci.

Nie zabrakło także stoiska promującego projekty realizowane przy wsparciu środków unijnych. Chętni mogli uzyskać informację o budowie nowej linii tramwajowej oraz innych zadaniach realizowanych w rapach projektu BiT-City II. 


 
Zabawa na błoniach trwała do godz. 15.00 W międzyczasie, o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 chętni mogli wziąć także udział w „ostatnim przeglądzie Jelcza” – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc.

Dziękujemy za liczny udział w zabawach. Zdjęcia z imprezy są opublikowane w galerii.